Górnik Trans.eu Zamek Książ wygrywa rundę zasadniczą!!

,

Górnik Trans.eu Zamek Książ najlepszym zespołem rundy zasadniczej sezonu 2022/2023. Podopieczni Marcina Radomskiego pierwsze miejsce przed fazą play-off zapewnił sobie na kolejkę przed końcem podstawowej części sezonu, zwyciężając na własnym parkiecie utrzymujący się w czołówce od początku rozgrywek GKS Tychy. Kolejny krok w kierunku gry w ćwierćfinale wykonała Decka Pelplin, zwyciężając na wyjeździe w Krakowie. Dokończenie 33. kolejki w niedzielę.

,

Wyśmienita postawa w rundzie rewanżowej pozwoliła Górnikowi Trans.eu Zamek Książ wywalczyć pierwsze miejsce na koniec rundy zasadniczej. Biało-niebiescy w 2023 niemal obyli się bez wpadek, notując serię 12 ligowych wygranych z rzędu. Dobrą passę drużyny spod Chełmca przerwała dopiero porażka z pewnym spadku PGE Turowem Zgorzelec. Chwila słabości w czwartej kwarcie, sprawiła, że w tym sezonie wałbrzyszanie przegrali dopiero drugie ligowe spotkanie w hali Aqua Zdrój.

Wcześniej w 2023 roku Górnik Trans.eu przegrał tylko raz, ustępując na wyjeździe po dogrywce Miastu Szkła Krosno. W starciu z GKS Tychy dyspozycja zespołu powróciła na obrany od początku 2023 roku kurs. Gospodarze zdominowali wydarzenia na parkiecie w pierwszej kwarcie, zwyciężając w tej części zawodów 28:10. Tyszanie, którzy pomimo porażki mają duże szanse na uzyskanie przewagi własnego parkietu w ćwierćfinale Suzuki 1 Ligi Mężczyzn, na początku spotkania mieli problem z wysokimi graczami gospodarzy. Później dołączył do nich prowadzący grę Adrian Kordalski, który umiejętnymi wejściami pod kosz powiększał przewagę miejscowych. Pierwsze 10 minut zakończyła zaś trójka 27-letniego rozgrywającego.

Pozostałe trzy kwarty był znacznie bardziej wyrównane. Przez cały czas Górnik Trans.eu utrzymywał jednak kilkupunktową przewagę. Miejscowych nie wybiła też z rytmu kontuzja Adriana Kordalskiego, który na początku trzeciej kwarty opuścił boisko utykając na jedną nogę.

Rozgrywający Górnika Trans.eu Zamek Książ w niespełna 20 minut spędzonych na boisku rzucił 12 punktów i miał 8 asyst. 19 punktów i 7 zbiórek uzyskał Arinze Chidom. Najlepszym punktującym gospodarzy został Piotr Wieloch - autor 16 punktów.

Cenne dwa punkty pod kątem udziału w fazie play-off wywalczyła Decka Pelplin. Klub z najmniejszego miasta Suzuki 1 Ligi Mężczyzn pokonał na wyjeździe AZS AGH Kraków, rozpoczynając zawody od prowadzenia 25:9. W drugiej kwarcie Decka powiększyła przewagę nawet do 21 punktów, ale już w połowie trzeciej odsłony pozwoliła rywalom zbliżyć się na cztery punkty.

Na odległość jednego trafienia z gry Akademicy zmniejszyli straty w końcówce w czwartej kwarcie. Dzięki dobrej dyspozycji na linii rzutów wolnych Decka utrzymała jednak korzystny wynik do końcowej syreny.

Miejscowym w odniesieniu wygranej nie pomogło double-double doświadczonego Pawła Zmarlaka (26 pkt i 12 zbiórek). 29 punktów dla AZS AGH rzucił zaś Patryk Wydra. Duży wpływ na zwycięstwo Decka mieli zawodnicy wchodzący z ławki, którzy rzucili 45 z 88 punktów przyjezdnych. 17 z nich było autorstwa Mateusza Kulisa, dla którego statystycznie był to najlepszy mecz w sezonie. 23-letni środkowy trafił 4 z 7 rzutów z gry, miał 9 na 11 z linii rzutów wolnych oraz 9 zbiórek, w tym 7 na atakowanej tablicy!

Po sobotniej wygranej Decka ma bilans 18-15 i w przypadku wygranej w ostatniej kolejce ze Startem II Lublin praktycznie pewny udział w fazie play-off.