Rewelacyjny Alphonso Willis przedłuża nadzieje BS Polonii Bytom

,

Lista aktualności

Koszykarze BS Polonii Bytom nadal znajdują się w strefie spadkowej Suzuki 1 Ligi Mężczyzn, ale w ostatnich tygodniach powoli odrabiają straty do pozostałych klubów. W 29. kolejce beniaminek pokonał SKS Starogard Gdański, a aż 44 punkty dla gospodarzy rzucił Alphonso Willis. Samodzielne prowadzenie w tabeli utrzymał Górnik Trans.eu Zamek Książ, który pokonał MKKS Żak Koszalin.

,

Debiutująca w Suzuki 1 Lidze Mężczyzn BS Polonia Bytom sezon rozpoczęła źle. Z pierwszych dziewięciu spotkań prowadzony przez Mariusza Bacika zespół wygrał tylko jedno i od startu ligi znalazł się w dolnych rejonach tabeli. Bytomianie do tej pory ich nie opuścili, choć ostatnio delikantnie zmniejszają straty do miejsca gwarantującego utrzymanie w lidze.

Z ostatnich 10 meczów BS Polonia wygrała połowę, od drugiej części stycznia porażki regularnie przeplatając wygranymi. Bytomianie nie mieli w tym czasie również szczęścia do dogrywek, w 2023 roku przegrywając w ten sposób dwa mecze. Drużyna z Górnego Śląska mimo dwucyfrowej przewagi w trzeciej kwarcie po dodatkowym czasie gry uległa na wyjeździe AZS AGH Kraków, jeszcze większej szansy na wywalczenie dwóch punktów nie wykorzystując w połowie lutego. W starciu z Czarnymi Koszulami BS Polonia w trzeciej odsłonie prowadziła 61:41, ale to rywale po końcowej syrenie świętowali 14. wygraną w sezonie.

Niemal od początku mecz w Bytomiu był strzeleckim pojedynkiem Alphonso Willisa, wspieranego momentami przez Michała Chrabotę a z Wojciechem Czerlonko i Filipem Małgorzaciakiem. Wygrana 24:15 druga kwarta mocno pomogła BS Polonii w uzyskaniu kilkupunktowej przewagi do przerwy. Po zmianie stron mecz był wyrównany, a o sukcesie gospodarzy decydowały drobne szczegóły w końcówce.

Miejscowi na początku czwartej kwarty mieli nieznaczną przewagę, ale po akcji Jakuba Motylewskiego na trzy minuty przed końcem przegrywali 73:75. Wówczas 7 punktów z rzędu rzucił Alphonso Willis i dołożył jedną asystę, dzięki czemu jego zespół objął prowadzenie 84:80. Mimo nietrafionych przez Willisa czterech rzutów wolnych w końcówce SKS nie zdołał już odrobić strat.

Duet Wojciech Czerlonko-Filip Małgorzaciak rzuciła dla drużyny z Kociewia 46 z 80 punktów. Aż 64 z 86 punktów dla BS Polonii uzyskali Alphonso Willis i Michał Chrabota.

Amerykański obrońca beniaminka zakończył spotkanie z bardzo dobrymi statystykami. Przez niespełna 40 minut, które przebywał na boisku, rzucił 44 punkty (19 na 26 z gry), miał 11 zbiórek i 5 asyst. Mecz zakończył ze wskaźnikiem Eval na poziomie 48 punktów.

Dorobek Alphonso Willisa to rekord tego sezonu Suzuki 1 Ligi Mężczyzn. Do tej pory liderem był Filip Małgorzaciak, który w połowie stycznia rzucił w Zgorzelcu 39 punktów. Tamto spotkanie zakończyło się jednak dogrywką.

Wojciech Czerlonko zakończył mecz z 30 punktami na swoim koncie. Dla BS Polonii była to 9. wygrana w sezonie. O jedno zwycięstwo więcej ma WKS Śląsk II Wrocław, ale rozegrał o trzy mecze mniej niż bytomianie.

MKKS Żak Koszalin rozpoczął mecz w Wałbrzychu zdecydowanie, obejmując prowadzenie 10:0, ale to Górnik Trans.eu Zamek Książ pierwszą część spotkania zakończył przewagą 28:17.

Druga kwarta to ponownie dobra gra koszalinian, którzy na przerwę schodzili przy jednopunktowej stracie. Po zmianie stron wspierani przez kibiców miejscowi zdołali jednak utrzymać prowadzenie i zanotować 10. wygraną z rzędu w rundzie rewanżowej.

Double-double Adriana Kordalskiego - 17 punktów i 10 asyst. 19 punktów i 9 zbiórek miał Arinze Chidom. Z dorobkiem 21 punktów najlepszym punktującym spotkania został Artur Łabinowicz.