Niespodzianka w Łańcucie, GKS nowym liderem

,

Nie ma już niepokonanych drużyn na parkietach Suzuki 1 Ligi Mężczyzn. Na 9 wygranych z rzędu zatrzymała się seria Rawlplug Sokoła Łańcut, który na własnym parkiecie przegrał ze znajdującym się w dolnych rejonach tabeli Zniczem Basket. Potknięcie lidera wykorzystał GKS Tychy i po wygranej z SKS Starogard Gdański awansował na pierwsze miejsce w lidze.

,

Choć dla Rawlplug Sokoła jest to już 18. sezon na parkietach Suzuki 1 Ligi Mężczyzn, tak dobrego początku rozgrywek podopieczni Dariusza Kaszowskiego jeszcze nie mieli. Drużyna z Podkarpacia rozgrywki rozpoczęła od 9 wygranych z rzędu, dwukrotnie na wyjeździe przekraczając barierę 100 rzuconych punktów.

Mecz ze Zniczem Basket gospodarze rozpoczęli spotkojnie, ale moment przyśpieszenia i dobrej skuteczności z dystansu pozwolił Rawlplug Sokołowi na objęcie prowadzenia 33:24 na koniec pierwszej kwarty. W drugiej odsłonie miejscowi prowadzili jeszcze 43:31, ale od tego momentu mecz był wyrównany. Kluczowa okazała się czwarta kwarta, w której goście głównie po rzutach z dystansu, rzucili 12 punktów z rzędu. Dobrze grę prowadził Kamil Czosnowski (11 pkt, 8 zbiórek i 7 asyst), a skuteczny z dystansu był Karol Kamiński (łącznie 18 punktów, 5 zbiórek i 8 asyst). Blisko ósmego double-double w sezonie był Łukasz Bodych.

Z powodu kontuzji stawu skokowego spotkania nie dokończył Rafał Kulikowski. Goście zagrali bez kapitana Adraian Sulińskiego.

Taki sam bilans, co Rawlplug Sokół ma po 10 kolejkach GKS Tychy, który w środę wygrał 6 spotkanie z rzędu. Jedynie w drugiej kwarcie goście byli lepsi od miejscowych, w pozostałych odsłonach przewagę mieli zawodnicy Tomasza Jagiełki. GKS wyraźnie przegrał walkę pod tablicami (46:31), ale nie przełożyło się to na przewagę przyjezdnych. Skuteczny był Radosław Trubacz - 24 punkty i 9 na 13 z gry. Tyle samo punktów dla pokonanych uzyskał Szymon Ryżek.

Od 14 punktów w pierwszej kwarcie derby Wrocławia rozpoczął Szymon Tomczak. Wybrany do pierwszej piątki poprzedniego sezonu podkoszowy zakończył starcie z WKK z double-double (26 pkt, 14 zbiórek, 5 asyst i 3 przechwyty), mocno przyczyniając się do zwycięstwa swojego zespołu. TBS Śląsk II ostatnią kwartę wygrał aż 19:6, tylko raz tracąc punkty po rzucie z gry. Po trójce Tomasza Prostaka WKK prowadziło 69:68, ale przez ponad 5 minut nie potrafiło później trafić do kosza. W tym czasie TBS Śląsk II rzucił 12 punktów z rzędu.